Chromato- a fototerapie

Chromatoterapie i fototerapie patří do skupiny fyzikálních terapií. Dříve byly terapie používající účinky barev a světla považovány spíše za alternativní metody. V dnešní době již ale existuje řada seriózních studií o účincích tohoto způsobu léčení.

Fototerapie ve své praxi využívá viditelnou i neviditelnou část světelného spektra (ultrafialové, infračervené) k preventivnímu a léčebnému využití. Například v porodnictví je fototerapie modrým světlem využívána při léčbě novorozenecké žloutenky. Nejčastější využití je tedy v porodnictví, dermatologii, medicíně bolestí, estetické medicíně, psychiatrii, psychologii a léčebné pedagogice, rehabilitaci a balneoterapii (lázeňství).

Rozlišujeme mezi invazivní a neinvazivní formou fototerapie. Invazivní se využívá zejména v estetické medicíně. Léčba funguje na principu fototermolýzy, což je přeměna světelné energie na tepelnou. Tkáň se zahřívá absorpcí fotonů, nejčastěji za pomoci laserů nebo intenzivního pulzního světla (IPL). Hlavní využití pro tuto léčbu je při epilacích, odstraňování hyperpigmentací či rejuvenizaci pokožky.

Nejčastěji využívanou neinvazivní fototerapií je helioterapie, což je léčba slunečními paprsky. Ta se využívá hlavně v lázeňství. Používá se také biostimulační laserová fotoerapie pomocí měkkých laserových paprsků (lasery do 50 mW) či lampová fototerapie. K tomu se používají speciální biolampy. Zpočátku se doporučuje strávit před lampou několik dnů za sebou, přibližně 10. Délka jednoho sezení se pohybuje v rozmezí půl až dvou hodin. Čím je intenzita světla větší, tím je posezení kratší. Biolampy využívají polarizované světlo, které je úplně bezpečné. Nevyzařuje totiž škodlivé ultrafialové záření.

Fototerapie (neinvazivní) spočívá v pravidelném působení velmi silného celospektrálního světelného zdroje na postižené místo.

K fototerapii se využívá více druhů světla. Jejich použití se liší podle lékařské diagnózy.

  • Čiré světlo – zaměřené do pacientových očí se přenáší skrz nervy do mozku, kde stimuluje produkci serotoninu a upravuje biorytmus. Využívá se při sezónních depresích.
  • Barevné světlo – užití barev ve spojitosti se světlem má stimulující nebo uklidňující účinky. Působí na nervové buňky, které ovlivňují zvyšování či snižování různých aktivit, například dýchání.
  • Pulzující světlo – pomáhá pacientům s hormonální nerovnováhou. Pomáhá ženám při premenstruačním syndromu. Aplikuje se na zavřené oči 15 minut denně.
  • Polarizované světlo – tato forma laserového záření se používá k hojení ran. Stimuluje buňky, čímž dochází k rychlejší regeneraci.
  • Stimulace pomocí světelných vln – pomáhá nastartovat poškozené „dráhy“ v těle, které přenášejí světlo do mozku. Dochází k vyrovnávání biorytmů a navození tělesné i duševní pohody.

Chromatoterapie je označení pro terapii světlem či barvami, která slouží primárně k harmonizaci těla i duše a k celkové relaxaci. Během procedury jsou osoby vystavovány světelnému záření různých barev. V oblasti wellness se chromatoterapie provozuje nejčastěji v kombinaci s vířivými koupelemi, kde jsou vany vybaveny speciální technologií osvětlení a umožňují nastavit libovolný barevný odstín.

Napsat komentář